bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 3 kwietnia 2018
  • 17 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 12998

[WIDEO, ZDJĘCIA] Na stację w Żywcu wjechał parowóz z 1946 roku

14 kwietnia pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwolił przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku. Na peronie stacji w Żywcu na pociąg retro oczekiwało kilkaset osób!Pociąg pokonał jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. W międzyczasie, po przyjeździe do Żywca, pociąg wykonał dodatkowy kurs na trasie Żywiec - Węgierska Górka - Żywiec

Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 - 1935 oraz lat 1960-1964, pokonał fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta 16 grudnia 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.

Na stację w Żywcu wjechał parowóz z 1946 roku - 14.04.2018 · fot.


Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Obecnie, dzięki staraniom Stowarzyszenia Kolej Beskidzka na trasie został wznowiony sezonowo-weekendowy ruch pasażerski i trwają prace nad Studium Wykonalności rewitalizacji linii w celu przywrócenia regularnych połączeń kolejowych.

O walorach tej trasy świadczy również fakt, że budowa infrastruktury, ze względu na ukształtowanie terenu, przysporzyła projektantom i budowniczym sporych trudności. Dzięki temu teraz, z okna pociągu retro, będzie można podziwiać przepiękne krajobrazy Beskidu Makowskiego i Żywieckiego.

Na stację w Żywcu wjechał parowóz z 1946 roku - 14.04.2018 · fot.


Projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna". Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kolej Beskidzka.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.