bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 25 czerwca 2018
  • wyświetleń: 4547

Tylko 60 projektów obywatelskich. Skąd tak małe zainteresowanie?

W tym roku bielszczanie zgłosili mniej inicjatyw w ramach Budżetu Obywatelskiego. Łącznie do Urzędu Miejskiego wpłynęło 60 projektów - 14 ogólnomiejskich i 46 osiedlowych.

Miasteczko Ruchu Drogowego już otwarte - 15.10.2016
Miasteczko Ruchu Drogowego w Hałcnowie wybudowane ze środków Budżetu Obywatelskiego · fot.


W tym roku odnotowaliśmy najmniejsze zainteresowanie Budżetem Obywatelskim. Bielszczanie zgłosili łącznie 60 projektów. Powodów do obaw nie widzi Jarosław Klimaszewski, szef zespołu weryfikacyjnego Budżetu Obywatelskiego.

- Według mnie ludzie w osiedlach dogadują się, żeby ze sobą nie konkurować. To jest chyba dobre zjawisko, bo znaczy, że społeczność lokalna ze sobą rozmawia. Z drugiej strony jest też tak, że wiele projektów było związanych z rekreacją - place zabaw, siłownie plenerowe. Teraz rynek nasycił się i też na siłę robienie podobnych rzeczy nie jest potrzebne i mieszkańcy to czują - mówi Jarosław Klimaszewski.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, sporą część projektów stanowią inicjatywy zgłoszone przez strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Swoje projekty zgłosiło pięć jednostek: OSP Hałcnów, OSP Komorowice Krakowskie i OSP Lipnik - doposażenie jednostek, OSP Komorowice Śląskie - remont klatki schodowej w budynku, OSP Mikuszowice Śląskie - wymiana średniego samochodu pożarniczego.

straż pożarna
Lekki wóz OSP Komorowice Krakowskie zakupiony ze środków Budżetu Obywatelskiego · fot.


- Zmieniliśmy system głosowania i nie będzie już tak, że ktoś obejdzie stu mieszkańców miasta z kartami i poprosi o podpis. Wydaje się, że część z tych osób może do końca nie wiedziała, na co głosuje, tylko z szacunku do munduru podpisywano karty. Dlatego teraz każda osoba będzie musiała osobiście zagłosować przez Internet w swoim domu lub w specjalnych punktach - dodaje Jarosław Klimaszewski.

Wśród tegorocznych projektów ogólnomiejskich warto wymienić utworzenie górki saneczkowej w Lipniku, kolejną inicjatywę budowy plaży miejskiej czy dofinansowanie do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności (in vitro).

siłownia plenerowa
Siłownia przy ul. Grażyńskiego wybudowana ze środków Budżetu Obywatelskiego · fot.


Teraz trwa opiniowanie propozycji projektów przez Rady Osiedli i merytoryczne wydziały i miejskie jednostki organizacyjne. Ostateczną listę projektów do głosowania z uwzględnieniem procedury odwoławczej poznamy do 31 sierpnia. Głosowanie mieszkańców odbędzie się w dniach 21-30 września.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA