bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto bielsko.info

świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 6 listopada 2018
  • 9 listopada 2018
  • wyświetleń: 11045

Akt oskarżenia dla porywaczy z Bielska-Białej. Przyznali się do winy

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko sprawcom czterech uprowadzeń dla okupu, tj. przeciwko Grzegorzowi P., Januszowi C, Sławomirowi G. i Jackowi S. Mężczyzn oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywanie porwań dla okupu. Grupa działała na terenie Podbeskidzia.

porwanie
Policyjna akcja zatrzymania porywaczy · fot.


W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że do przestępstw tych dochodziło w latach 2014 -2017 na Podbeskidziu. Grupę przestępczą założył i kierował nią Grzegorz P. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy poznali się w zakładzie karnym, a następnie na terenie Bielska - Białej i okolic rozpoczęli typowanie osób, które wybierali jako ofiary uprowadzeń.

Oskarżeni dokonywali stosownych sprawdzeń stanu majątkowego, zwyczajów życia codziennego oraz miejsc zamieszkania ofiar, a następnie śledzili te osoby. Na czas negocjacji z rodzinami ofiar, wynajmowali specjalnie przystosowane mieszkania i pomieszczenia, w których przetrzymywali zakładników. Prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy dokonując uprowadzeń sprawcy posługiwali się metodą „na policjanta”, zatrzymując ofiary do fikcyjnej kontroli drogowej. Używali przy tym atrapy broni palnej oraz przebrania w mundury policyjne. W ten sposób doprowadzili do porwania czterech osób osiągając okup w łącznej wysokości ponad 4,5 miliona złotych.

W toku śledztwa prokuratorzy w wyniku zatrzymania sprawców ostatniego uprowadzenia z listopada 2017 roku zdołali odzyskać kwotę okopu w wysokości ponad 2,8 miliona zł.

W trakcie postępowania oskarżeni ostatecznie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów z artykułu 258 par 1 kodeksu karnego oraz 252 par. 1 kk, w tym także do innych przestępstw takich jak rozboje, posługiwanie się dokumentami stwierdzającymi tożsamość innej osoby oraz posiadania narkotyków.

Oskarżonym za zarzucane im przestępstwa grozi kara pozbawiania wolność od 3 lat.

ab / bielsko.info, źródło: Prokuratura Krajowa

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA