bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Najpopularniejsze

  • 22 października 2019
  • 28 października 2019
  • wyświetleń: 8237

Będzie druga próba likwidacji Straży Miejskiej w Bielsku-Białej?

Po tym, jak opinia publiczna dowiedziała się, że zabójcą 33-letniej bielszczanki był strażnik miejski, ponownie do głosu doszli zwolennicy likwidacji jednostki. Po raz drugi rozważają rozpoczęcie inicjatywy, której podjęli się już w 2014 roku.

referendum straż miejska
Stoisko, na którym zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum · fot.


Decyzją bielskiego sądu 35-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej żony został aresztowany na 3 miesiące. Mężczyzna do soboty był pracownikiem Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Decyzja o jego dyscyplinarnym zwolnieniu została podjęta, gdy okazało się, że to właśnie funkcjonariusz może być sprawcą makabrycznego zabójstwa kobiety w ciąży.

- To tylko część prawdy o funkcjonowaniu Straży Miejskiej w Bielsku-Białej. Zbyt wiele tych zdarzeń, jak na instytucję, w której zatrudnionych jest ok. 60 osób - informują przeciwnicy straży miejskiej, przedstawiając nieprzynoszące chluby Straży Miejskiej w Bielsku-Białej kalendarium.

I tak zwolennicy likwidacji jednostki przypominają o pobiciu dwóch osób przez strażników i wywiezieniu poszkodowanych do lasu na Trzech Lipkach, samobójstwie zastępcy komendanta, przemocy domowej, którą stosował były komendant straży miejskiej i potrąceniu przez byłego komendanta pieszej na pasach. Wszystkie zdarzenia miały miejsce w ostatnich sześciu latach.

Loading...


W 2014 roku z inicjatywą likwidacji Straży Miejskiej w Bielsku-Białej wyszła partia Nowa Prawica. Zebrano kilkanaście tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. likwidacji jednostki. Ostatecznie urzędnicy uznali, że ważnych podpisów jest zbyt mało - komisja za ważne uznała 10764 głosy, odrzucono natomiast 3757 podpisów.

W większości przypadków chodziło o brak nr PESEL w rejestrze bielskich wyborców (2198 podpisów). Były również przypadki wadliwego nr PESEL, złego adresu, skreśleń itp. W głosowaniu radni jednogłośnie odrzucili wniosek Kongresu Nowej Prawicy o przeprowadzenie referendum ws. odwołania straży miejskiej w Bielsku-Białej.

- Gdyby w 2014 udało się zlikwidować SM, to uniknęlibyśmy wielu przestępstw, ofiar i skandalicznych wydarzeń związanych z pracownikami zatrudnianymi w tej instytucji. Nie ma drugiej tak skompromitowanej instytucji w Bielsku-Białej. Minęło zaledwie 5 lat od momentu, gdy mieszkańcy Bielska-Białej wyrazili swój sprzeciw wobec patologii, które widzieli na co dzień w SM. Bielscy politycy PO, PIS i Jacek Krywult stanęli wówczas po stronie Straży Miejskiej i udawali, że wszystko jest OK. Dziś wiadomo, że wtedy to mieszkańcy mieli rację - mówi Bronisław Foltyn, lider partii Wolność w Bielsku-Białej, który w wyborach do Sejmu z listy Konfederacji zdobył prawie 15 tys. głosów.

Jak udało nam się ustalić, środowiska wolnościowe w Bielsku-Białej ponownie rozważają rozpoczęcie inicjatywy, która miałaby doprowadzić do likwidacji Straży Miejskiej.

referendum straż miejska
Będzie druga próba likwidacji Straży Miejskiej? · fot.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.